ASSEN ANDERS BEKEKEN 4
opdracht:
schrijven tekst fietsroute
opdrachtgever:
Kunstpodium Campis
Begin 2022 ging Kunstpodium CAMPIS van start in DE Kerkstraat 31 in Assen. Bij CAMPIS willen ze echter méér dan alleen een galerie zijn en kwamen onder andere op het idee om met wandel- en fietsroutes Assenaren en bezoekers van de stad te laten kennismaken met kunst in de openbare ruimte en bijzondere architectuur onderweg.
Onder enthousiaste aanvoering van George Herfkens, mede-initiatiefnemer van CAMPIS, maakten Martin Hiemink en ik in 2022 de teksten voor de eerste wandelroute Assen Anders Bekeken 1. In 2023 volgde een fietsroute die Assen Anders Bekeken 2 ging heten en eind 2024 kwam de wandeling Assen Anders Bekeken 3.
Op 4 juni 2026 werd in CAMPIS het vierde en definitief laatste deeltje Assen Anders Bekeken 4 gepresenteerd. Deze vierde route is een dertig kilometer lange fietstocht langs 43 kunstwerken in het noorden en oosten van de stad. Onderweg zul je zien zien dat je op de meest onverwachte plekken in de stad kunst kunt vinden. Voorbeelden onderweg het gedicht van Lévi Weemoedt onder het brugdek van de Blauwe Klap, de vogels van Herman Nieweg verstopt in Peelo en het vergeten ZIEHIER van Marc Ruygrok bij het Deurzerdiep.
Andere kunstwerken vallen onderweg tijdens deze fietsroute meer op. De kolossale muurschildering van Nina Valkhoff bijvoorbeeld op de zijmuur van een flat bij het winkelcentrum Vredeveld en het enorme Bridging van Nick Hullegie op de rotonde bij de Rolderhoofdweg.
De opvallende Toetertoeren van Alphons ter Avest bij de sluis in Peelo staat de cover van dit laatste deeltje in de serie. Fotograaf Harry Cock maakte weer fraaie foto’s van de beelden onderweg en Gerard Alberts verzorgde ook voor dit deeltje de vormgeving.
Assen Anders Bekeken 4 is een bijna honderd pagina’s tellend boekje in het formaat 10 x 15 centimeter. Het is voor 5,00 euro te koop bij Kunstpodium CAMPIS (Kerkstraat 31 Assen, www.campis.nl), bij de VVV Assen, het Drents Museum en in de Asser boekhandel. (juni 2026)

Harry Cock kon deze foto maken toen een jachtje de Blauwe Klap passeerde en het gedicht van Lévi Weemoedt enkele minuten zichtbaar was.